Centrum Analizy Struktury i Funkcji Białek MIBMiK
W ramach projektu „Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii” (CePT) Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK) utworzył Centrum Analizy Funkcji i Struktury Białek
Wielodyscyplinarny zespół specjalistów Centrum prowadzi badania w następujących obszarach:
- badania strukturalne enzymów zaangażowanych w metabolizm kwasów nukleinowych (np. nukleazy, restryktazy, odwrotne transkryptazy). Ich głównym celem jest rozwiązanie struktur kompleksów tych enzymów z ich substratami,
- poszukiwania nowych inhibitorów RNazy H z HIV przy pomocy ko-krystalizacji,
- obrazowanie kompleksów białkowych w chorobach neurodegeneracyjnych w celu opracowania nowych testów diagnostycznych,
- obrazowanie kompleksów białkowych w chorobach nowotworowych w celu opracowania nowych podejść terapeutycznych.
W ramach Centrum utworzonych zostało 6 stanowisk badawczych:
- Stanowisko badawcze do otrzymywania i rentgenowskiej analizy kryształów białek składające się z
m.in. z dyfraktometru rentgenowskiego najnowszej generacji, który pozwala na rejestrację obrazów dyfrakcyjnych promieniowania Roentgena z kryształów makromolekuł. Na podstawie takich danych możliwe jest precyzyjne określenie struktury przestrzennej np. białek. - Stanowisko badawcze do analizy modyfikacji białek i RNA metodą spektrometrii masowej wyposażone w spektrometr masowy do analizy modyfikacji białek i RNA.
- Stanowisko badawcze do analizy białek wyposażone w zestaw do wizualizacji obejmujący skaner laserowy i system do dokumentacji cyfrowej obrazów fluorescencyjnych. Stanowisko to umożliwia dokumentację i ilościową analizę wyników uzyskiwanych z użyciem wielu technik biologii molekularnej i biochemii białek.
- Stanowisko badawcze do oznaczania ilościowego poziomu ekspresji genów i białek zostało stworzone do oznaczania ilościowego poziomu ekspresji genów i białek w oparciu o detekcję fluorescencji.
- Stanowisko badawcze do analizy białek metodami fizykochemicznymi zawierające takie urządzenia jak: spektrofotometr, fluorymetr płytkowy, szybkoobrotowe wirówki oraz wirówka analityczna, która jest pierwszym tego typu urządzeniem dostępnym w Polsce, pozwalająca na precyzyjne wyznaczenie takich parametrów makrocząsteczek, głównie białek, jak: masa cząsteczkowa, stężenie, współczynnik sedymentacji, stałe powinowactwa i dysocjacji oraz ocena stanu oligomeryzacji, stechiometria, jednorodność próbki, kształt cząsteczki itp.
- Stanowisko hodowli zwierząt laboratoryjnych wyposażone w sprzęt pozwalający na hodowlę gryzoni modyfikowanych farmakologicznie lub genetycznie w sterylnych warunkach.